Aromaterapia a 100⁒ Konopný olej

Aromaterapia je prírodná pseudoveda založená na používaní prírodných materiálov na zlepšenie psychickej alebo fyzickej pohody. Osobne ponúkam túto doplnkovú terapiu, ako formu alternatívnej medicíny, pričom sa špecializujem na používanie zmesi prírodných éterických olejov a esencií na záver kompletnej terapie.

Kvalitný prírodný a populárny liek od zlepšenia akné, až po liečbu rakoviny, alebo Alzheimerovej choroby.

V súčasnej dobe je človek žijúci v mestách a komunitách vystavený oxidačnému stresu aj negatívnym emóciám, ktoré zaťažujú celé telo. Rýchly spôsob života vplýva na každého z nás. Znečistené ovzdušie, veľa spracovaných potravín, znečisťujúce látky v životnom prostredí, neprimerané cvičenie s vysokou intenzitou, alebo absencia cvičenia môžu tiež prispieť k škodlivej úrovni oxidačného stresu. Voľné radikály pritom ostávajú a hromadia sa v tele, čo vedie k poškodeniu buniek a dokonca aj DNA.

Veľmi dôležité sú práve životospráva a metabolizmus tela, ktorým jednoducho pomôžeme vďaka antioxidantom a esenciálnym  polynenasýteným mastným kyselinám (PUFA), vrátane omega-3 a omega-6, nachádzajúcim sa v rastlinách a bylinkách ako je aj Konopný olej. Hlavne tieto prírodné antioxidanty bojujú v tele človeka proti voľným radikálom a znižujú aj účinky oxidačného stresu. Okrem toho je Konopný olej bohatým zdrojom na vitamíny a minerály.

Najdôležitejšie vlastnosti kvôli, ktorým sa oplatí konopný olej využívať, sú jeho protizápalový účinok, znižuje oxidačný stres, udržuje zdravý mozog, podporuje imunitu, udržuje zdravé srdce, udržuje zdravú pokožku i vlasy a pomáha zlepšovať celkový stav a imunitu tela.

Spôsob použitia: Konopný olej je legálny a neobsahuje THC ani CBD, takže sa nemusíte obávať, že sa budete cítiť „vysoko“, alebo mať pozitívny test na drogy. Konopný olej je všeobecne dobre znášaný, môže však u niektorých ľudí spôsobovať vedľajšie účinky na trávenie, ako sú kŕče, hnačky a nevoľnosť. 1 čajovú lyžičku (ČL) nalačno denne, 2 čajové lyžice nalačno v prípadoch preliečenia užívame 1-2 týždne. Pri správnom použití odporúčam konopný olej ako zdravý doplnok starostlivosti o pokožku, vlasy, alebo vášho wellness. 

Použitie konopného oleja na pokožku môže spôsobiť mierne podráždenie.  Pri problémovej pokožke odporúčam pred jeho použitím na pokožku si urobiť jednoduchý test nanesením malého množstva oleja na vnútornú stranu paže a počkať 24 hodín, aby ste zistili vašu reakciu. Jedine pri podráždení odporúčam prediskutovať a zvážiť jeho použitie, a poradiť sa.

Ako olej správne nakupovať, skladovať a spotrebovať?

Konopný olej musí byť lisovaný za studena (udržiava tak úplnú výživovú hodnotu, chuť a arómu), vo fľaši z tmavého skla. Vhodné je kupovať od renomovaného výrobcu, ktorý má jasno hlavne vo výrobných postupoch a normách.

Skladovať je najlepšie olej pri teplote od 5-25 °C, a po otvorení lepšie na chladnom a tmavom mieste, pričom ho možno využiť pre dlhodobé skladovanie a zmraziť.

Konopný olej má relatívne nízku teplotu rozkladu a nie je vhodné ho používať pri vysokých teplotách. Vhodné je využívať ho v studenej kuchyni pri príprave čerstvých šalátov, na dochutenie jedál ako potravinový doplnok.

Upozornenie: Neužívať pri neznášanlivosti na jednotlivé zložky prípravku. Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť. Nesmie sa používať ako náhrada rozmanitej stravy. Musí sa uskladňovať mimo dosahu malých detí. Nevhodné použitie pre tehotné ženy. Tepelné ošetrenie sa neodporúča.

Zdravý mozog

Obsah mastných kyselín v konopnom oleji pomáha chrániť mozog pred zápalom, antidepresívne účinky zmierňujú úzkosť, najmä sociálnu úzkosť, a podporujú celkové zdravie mozgu a zlepšenie pamäte.

Konopný olej podporuje imunitu

Omega 3 kyseliny a kyselina gama linolénová (GLA) v oleji sú vhodné pri oslabenej imunite. Olej posilňuje celkovú imunitu tela a vhodný je hlavne počas obdobia chrípok a prechladnutí.

Zdravé srdce

Bioaktívne látky v konopnom oleji znižujú hladinu cholesterolu v krvi a chránia srdce. Obsah omega 6 a omega 3 mastných kyselín, a esenciálne mastné kyseliny pomáhajú zlepšovať kardiovaskulárne zdravie hlavne znižovaním cholesterolu a nezdravých tukov v tele.

Zdravá pokožka

Vitamíny a mastné kyseliny v konopnom oleji pomáhajú udržiavať zdravú pokožku, chránia pred zápalmi, oxidáciou a inými príčinami starnutia pokožky. Lokálna aplikácia konopného oleja posilňuje pokožku, ktorá je schopná odolávať infekciám, a pomáha liečiť celý rad kožných ochorení ako je ekzém, dermatitída, svrab, psoriáza, varikózny ekzém, zápaly kože a akné. Konopný olej tiež upokojuje spálenú pokožku, podporuje rast pokožky a novej generácie buniek, pričom udržiava pokožku vyživenú a zvlhčenú.

Zdravé vlasy

Mastné kyseliny v konope pomáhajú zvlhčiť vlasy a vlasovú pokožku, a omega 3 kyseliny pridajú vlasom lesk, skrotia nepoddajné vlasy a dodajú im silu. Na suché a krehké vlasy môžete skúsiť aplikovať malé množstvo konopného oleja ako hĺbkový kondicionér pred použitím šampónu.  

Obsah vitamínov a minerálov v konopných semenách:

Konopné semená v 100 g obsahujú 586 kalórií, 49 g tukov, nasýtené 4 600 g, mononenasýtené 5 400 g, polynenasýtené 38 100 g, 5 g sacharidov (z toho 1,5 g cukry), 4 g vlákniny a 32 g bielkovín, množstvo aminokyselín.

Vitamíny: A, B1,2,3,5,6,9, C, E a K   

Minerálne látky: Mangán, Fosfor, Horčík, Zinok, Meď, Železo, Draslík, Vápnik, Sodík, Molybdén, Chróm, Selén,

Omega 3, Omega 6 mastné kyseliny.